Dnes je 16.08.2022, svátek má Jáchym.

VÝSTAVA RICHARDA LOSKOTA: PŘES STROMY NEVIDÍM KRAJ LESA

13.12.2021 10:04:10
VÝSTAVA RICHARDA LOSKOTA: PŘES STROMY NEVIDÍM KRAJ LESA

RICHARD LOSKOT: PŘES STROMY NEVIDÍM KRAJ LESA

11. prosince 2021 - 6. března 2022

Otevřeno: pondělí až pátek 13.00 - 17.00, sobota 10.00 - 13.00.

Galerie, Turistické informační centrum (Katovna), Palackého 176/12, 790 01 Jeseník

Kurátorka: Barbora Ciprová

 

„Dej si pozor na les, ať tě nespolkne…“ je refrén písně hudebního uskupení Zrní a vypráví příběh o chlapci, který ve své fantazii uniká do temného lesa, kde se postupně promění v hýkala. Tím se postaví osobním problémům z reálného života. Varování obsažené v těchto slovech tedy není směřováno k nebezpečí, která skýtá les, ale k síle, kterou v něm a ve své samotě můžeme získat. Uprostřed večerního hustě zarostlého lesa nevidíme dále než na několik kroků, ale právě v takový moment se naplno rozvíjí imaginace, která je zdrojem tvoření i niterných proměn. Důležitou úlohu má zároveň strach a jeho překonání, jako je ostatně popsáno v mnoha příbězích a pohádkách. Postava musí projít lesem plným bytostí, které nabývají děsivých podob nebo nadpřirozených schopností a symbolizují nebezpečí „svedení z cesty“. Zorientovat se však není snadné - v lese není krajina, po které by se dalo rozhlédnout, není vidět na jeho kraj.

 

To, co člověk zažívá, když je uvnitř lesa, a tedy i uvnitř sebe, je výchozím bodem pro tuto výstavu. Autor do galerie přenáší zážitek z prostředí, které je na jednu stranu útočištěm od rušného světa lidí, ale současně se v něm můžeme cítit ohroženi. Nejistotu však nevnímá negativně, naopak jako zdroj inspirace a podnět ke změně zažitého vnímání. Tvary, struktury či zvuky se najednou mohou jevit úplně jinak, než za denního světla, a právě tehdy je důležité překonat strach, ztišit se a nechat pracovat představivost.

 

Výstava Přes stromy nevidím kraj lesa se skládá ze dvou částí. První z nich se nachází v přízemí budovy a je prostorem pro vlastní tvorbu. Richard Loskot zde vytvořil jakýsi ateliér, kde si můžeme pohrát s realitou skrze filmařskou technologii tzv. klíčování. Složením tří obrazů zachycených kamerami – dva na pracovním stole a jeden před klíčovací plochou – vznikne autorská koláž promítaná na zeď. Touto jednoduchou metodou vizuální abstrakce autor upozorňuje na to, že věci nejsou vždy takové, jak se zdají. Vyzívá návštěvníky k neomezenému experimentování a tvorbě podivných lesních bytostí, krajin či rostlin. Horní patro je zaplněno světelnou instalací. Vstupujeme do prostředí imaginativní krajiny skládané z obrazů, které autor zachytil v okolní přírodě. Tenké pruhy světla jsou jedinou „architekturou“ provázející prostorem. Stejně jako jsou paprsky slunečního svitu tím jediným, podle čeho se můžeme orientovat v šeru hlubokého lesa.

 

O vystavujícím umělci:  Richard Loskot je absolventem Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Studoval také na Akademi výtvarných umění v Mnichově a v současnosti vede svůj ateliér v rámci oboru Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru na Technické univerzitě v Liberci. Tvorba Richarda Loskota je založena na vytváření situací a prostředí, která tematizují samotné lidské vnímání. Využívá přitom sofistikovaných prostředků a moderních technologií. Pravidelně prezentuje svou práci na samostatných výstavách zejména v Česku a na Slovensku, a také na skupinových výstavách u nás i v zahraničí (např. Biennale Giovany Monza, galerie Rotor v Grazu či v Astrup Fearnley Museet v Oslu). Je zakladatelem Studia UAII, uskupení umělců, architektů a techniků se zaměřením na prostorovou tvorbu. V roce 2013 byl jedním z finalistů ceny Blumm Prize v Bruselu. Byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého již v letech 2012, 2014 a 2017. V Jeseníku se Richard Loskot představuje již podruhé. Na přelomu roku 2020/2021 oživila veřejný prostor města jeho monumentální světelná instalace Hvězda.

 

Doprovodné programy pro veřejnost – rodiny s dětmi a dospělé

 

  1. 12. 2021 od 17:00 - Vernisáž výstavy s úvodním slovem kurátorky výstavy a komentovanou prohlídkou výstavy s jejím autorem, umělcem Richardem Loskotem
  2. 1. 2022 od 11.00 – Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou a edukátorkou Lucií Štůlovou Vobořilovou
  3. 1. 2022 od 9.00 do 17.00 – Vypravěčská dílna s lektorem storytellingu Martinem Hakem, cena 500/250 Kč
  4. a 21. 1. 2022 – Workshopy s umělcem Rcihardem Loskotem pro 2. stupeň ZŠ a střední školy
  5. 1. 2022 od 15:30 - Komentovaná prohlídka výstavy s vystavujícím umělcem a kurátorkou výstavy B. Ciprovou
  6. 2. 2022 od 17:30 - Krátký komentář výstavy a lekce jógy „JIN-JANG“ spojení s lektorkou Renatou Plevovou, rezervace předem doporučena
  7. 2. 2022 od 10:30 do 12:00 – Výtvarný workshop SVĚTLO A TMA pro rodiče s dětmi ve věku 5-10 let, rezervace předem doporučena
  8. 3. 2022 od 18:00 – Hudební vystoupení Zapomělsem a krátký komentář výstavy, rezervace předem doporučena
  9. 3. 2022 od 10.30 do 12.00 – Literárně-výtvarný workshop JAK MLUVÍ LES pro rodiče s dětmi ve věku 5-10 let, rezervace předem doporučena

 

Vstupné na výše uvedené akce dobrovolné (není-li uvedeno jinak), rezervace v případě akcí s omezenou kapacitou doporučena.

 

Nabídka pro školní a zájmové skupiny

 

K výstavě jsou připraveny také vzdělávací workshopy a komentované prohlídky. Programy pro školy lze rezervovat na edukace@mkzjes.cz, tel: 776 701 667.

 

Pro mateřské školy a 1. stupeň ZŠ

SLYŠÍM TĚ LESE

Přijďte s dětmi prozkoumat výstavu Richarda Loskota v rámci zážitkového programu.  Budeme naslouchat tajemnému lesu a pomocí netradičních výtvarných technik a experimentů hledat jeho skrytou a divokou tvář. Výstava Richarda Loskota je inspirována autorovými zážitky z jesenických lesů a nabízí setkání s působivou světelnou a zvukovou instalací. Program je vhodný pro skupiny ideálně do 15 dětí.

Termín: dle domluvy, rezervace předem nutná.  Délka trvání cca 60-75 minut. Cena: 50 Kč/ žák. Min. cena za skupinu 600 Kč.

 

Programy pro 2. stupeň ZŠ a střední školy

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY A PŘEDSTAVENÍ FILMAŘSKÉ TECHNOLOGIE KLÍČOVÁNÍ

Současní umělci tvoří obrazy, sochy, pracují ale také s moderními technologiemi. Právě ty využil současný umělec Richard Loskot při přípravě jesenické výstavy. Díky tomu na návštěvníky působí světlo, tma i různé zvuky a jejich zážitek z výstavy je tak nevšedně komplexní. Přijďte se svými žáky či studenty na prohlídku výstavy, jejíž součástí je i představení a vyzkoušení možností zajímavé filmařské techniky tzv. „klíčování“, která se využívá při přípravě řady televizních programů či natáčení filmů.

Termín: dle domluvy, rezervace předem nutná. Délka trvání cca 45-60 minut. Cena: 20 Kč/ žák. Min. cena za skupinu 300 Kč.

 

Další informace: na  www.mkzjes.cz  nebo FB Současné umění pro Jeseník.

 

Celoroční výstavní program Současné umění pro Jeseník připravila Městská kulturní zařízení Jeseník. Program a tuto výstavu finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR a Státní fond kultury.


Doporučujeme

BLÁZNOVY ZÁPISKY

Divadlo

Oba jsou mistři slova a dokonalého vykreslení postav a postaviček nejrůznějších charakterů. Oba se opět potkávají po padesáti ...

Podporují nás

Naše weby

Partneři