Dnes je 28.01.2022, svátek má Otýlie.

VÝSTAVA RICHARDA LOSKOTA: PŘES STROMY NEVIDÍM KRAJ LESA

13.12.2021 10:04:10
VÝSTAVA RICHARDA LOSKOTA: PŘES STROMY NEVIDÍM KRAJ LESA

RICHARD LOSKOT: PŘES STROMY NEVIDÍM KRAJ LESA

11. prosince 2021 - 6. března 2022

Otevřeno: pondělí až pátek 13.00 - 17.00, sobota 10.00 - 13.00.

Otevírací doba od 24. 12. 2021 do 2. 1. 2022: otevřeno pouze ve dnech 27. 12. - 30. 12. 2021.

Galerie, Turistické informační centrum (Katovna), Palackého 176/12, 790 01 Jeseník

 

O výstavě: Začátkem prosince byla v galerii Městských kulturních zařízení otevřena sólová výstava vizuálního umělce Richarda Loskota na téma prožívání krajiny. Autor se inspiroval lesy a přírodou Jesenicka, a obecněji i mytologií, příběhy a pohádkami, ve kterých hraje les důležitou symbolickou úlohu. Zajímá se o pocit, kdy se člověk ocitne sám uprostřed temného lesa, v neznámém prostředí, a rozproudí se v něm imaginace. Tvary a zvuky se najednou jeví zcela jinak, než za dobré viditelnosti.

 

Výstava Přes stromy nevidím kraj lesa se skládá ze dvou částí. První z nich se nachází v přízemí budovy a je prostorem pro vlastní tvorbu. Richard Loskot zde vytvořil jakýsi ateliér, kde si můžeme pohrát s realitou skrze filmařskou technologii tzv. klíčování. Horní patro je zaplněno působivou světelnou instalací. Vstupujeme do prostředí imaginativní krajiny skládané z obrazů, které autor zachytil v okolní přírodě. Richard Loskot na konci loňského roku vystavil na Masarykově náměstí svůj monumentální objekt Hvězda, a i letos bude jeho výstava doplněna o dílo ve veřejném prostoru.

 

O vystavujícím umělci: Richard Loskot je absolventem Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Studoval také na Akademi výtvarných umění v Mnichově a v současnosti vede svůj ateliér v rámci oboru Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru na Technické univerzitě v Liberci. Tvorba Richarda Loskota je založena na vytváření situací a prostředí, která tematizují samotné lidské vnímání. Využívá přitom sofistikovaných prostředků a moderních technologií. Pravidelně prezentuje svou práci na samostatných výstavách zejména v Česku a na Slovensku, a také na skupinových výstavách u nás i v zahraničí (např. Biennale Giovany Monza, galerie Rotor v Grazu či v Astrup Fearnley Museet v Oslu). Je zakladatelem Studia UAII, uskupení umělců, architektů a techniků se zaměřením na prostorovou tvorbu. V roce 2013 byl jedním z finalistů ceny Blumm Prize v Bruselu. Byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého již v letech 2012, 2014 a 2017. V Jeseníku se Richard Loskot představuje již podruhé. Na přelomu roku 2020/2021 oživila veřejný prostor města jeho monumentální světelná instalace Hvězda.

 

Doprovodné programy: K výstavě jsou připraveny programy a akce pro dospělé i rodinné publikum a vzdělávací workshopy pro školy. Programy pro školy lze rezervovat na edukace@mkzjes.cz, další akce sledujte, prosím, na  www.mkzjes.cz  nebo FB Současné umění pro Jeseník.

 

Kurátorka výstavy: Barbora Ciprová.

 

Vstupné dobrovolné.

 

Pořádají MKZ Jeseník za finanční podpory MK ČR a Státního fondu kultury.


Doporučujeme

HYPNOTIZÉR JAKUB KROULÍK

Různé

Hypnotizér Jakub Kroulík přichází, aby o tomto tajemném fenoménu přinášel a exkluzivně prakticky prezentoval své umění ve vybraných městech ...

ZAKÁZANÉ SNY V BLUES CLUBU

Koncerty

V novém roce, v nové době, s novými písněmi.... Pořádá kapela Zakázané sny.

JÓGA A PROHLÍDKA VÝSTAVY PŘES STROMY NEVIDÍM KRAJ LESA

Různé

Cvičit budeme v magickém prostředí výstavy inspirované jesenickou přírodou, kterou vám v rámci setkání také představíme. Rezervace předem: ...

Podporují nás

Naše weby

Partneři