Dnes je 01.10.2022, svátek má Igor.

Divadlo

 

DIVADELNÍ SPOLEK KANTOŘI MIKULOVICE

https://www.dskantori.cz/

19.1.1947 se v Mikulovicích konalo první české divadelní představení místního ochotnického souboru, tehdy divadelního kroužku Sokol s názvem „Z českých mlýnů“. Nově příchozí pováleční osídlenci zakládali tehdy v pohraničí celou řadu společenských organizací a amatérské divadlo bylo jednou z nich. Německý divadelní soubor existoval v Mikulovicích již dříve, takže zkoušet a vystupovat bylo kde. O představení byl velký zájem – 5 repríz v Mikulovicích a okružní jízdy s řadou vystoupení na prknech jesenického okresu nebyli výjimkou. Za rok soubor nastudoval až tři představení. Přežil i změny politického systému, kdy byl přejmenován na divadelní soubor Jirásek a začleněn pod závodní organizaci Revolučního odborového hnutí mikulovického závodu Kovoplastik (Plastkon) a jeho zánik způsobil v šedesátých letech až masové rozšíření nové civilizační vymoženosti – televize. Sem tam nastudovali v následujících letech nějaké představení učitelé s dětmi ze základní školy.

Za znovuvzkříšení amatérského divadla došlo v Mikulovicích až v roce 1999, kdy přišla na základní školu v Mikulovicích učit Marie Nezvalová, velká milovnice divadla. Ta ihned založila dětský dramatický kroužek. V její práci ji pomáhaly kolegyně Marta Ostrá a Lenka Šťastná. Slovo dalo slovo a v roce 2001 byl obnoven i divadelní soubor dospělých amatérských ochotníků pod názvem Kantoři.

Soubor začínal představeními pro děti. V roce 2001 nastudoval pohádku „Princezna na hrášku“, v roce 2002 pohádku „Čertí škola“ a v roce 2003 „Jak Žofinka přelstila lupiče“. Jako herci se zde představili děti a učitelé ze základní školy.

V roce 2004 nastudoval soubor Kantoři (pouze v dospěláckém složení) první představení pro dospělé. Byla to komedie „Malá noční inventura“ od autora Miroslava Horníčka o radostech a strastech manželského života. Režie této hry se ujala Marie Nezvalová.

V dalších třech letech se soubor zaměřil opět na dětské diváky a nastudoval pohádky:

„Kdo je hloupější“ - 2005
„Ježibaby z Babína“ – 2006
„Brekeke“ – 2007
V současné době má soubor 14 členů a nespočet příznivců. Mezi dosavadní největší počiny souboru patří nastudování divadelní hry „Casanova žije“ a k této hře (i dalším hrám) najdete podrobné informace zde v přehledu her.

Amatérský divadelní soubor Kantoři je příspěvkovou organizací obce Mikulovice.

 

 

DIVADELNÍ SPOLEK NEZAKOPNEŠ

https://dsnezakopnes.blogspot.com/

Vzniklo před sedmi lety původně jako soubor volitelného předmětu dramatická výchova na jesenickém gymnáziu. Debutem tehdy ještě dětského souboru byly pohádky Otesánek a O Sněhurce a trpaslících, následovalo představení pásma poezie Miloše Macourka Rodina, úspěšným divadelním počinem ánsámblu byla komedie na motivy povídky Woodyho Allena Kugellmass a kouzelník. (Právě od té doby jsme pod záštitou střediska volného času DUHA Jeseník). Zatím největším projektem bylo představení Študáci a kantoři, ve kterém kromě herců – študáků, účinkovali i někteří učitelé gymnázia, pochopitelně v úlohách kantorů. Po něm následovalo skromnější představení Duch sira Cantervilla a momentálně se můžete těšit na novou hru Prokletí nefritového škorpiona. Stálým vedoucím souboru a zároveň režisérem je Michaela Janská, učitelka gymnázia. Složení souboru se čas od času obměňuje, nicméně to nejdůležitější v něm setrvává – nadšení pro hraní a láska k divadlu. Prostě Nezakopneš…

Doporučujeme

LUKÁŠ PAVLÁSEK - PLANETA SLEPIC

Zábava

Stand-up speciál, ve kterém se koukneme, jaké vyhlídky má naše slavná civilizace, kde si každý myslí, že má ...

KRÁLOVNY

Divadlo

Lázeňský pokoj možná nevypadá jako vhodné místo pro komedii, ale opak je pravdou. Tři ženy, které se na ...

LAKOMEC

Divadlo

Kam až může vést chorobná závislost na majetku? Může být opravdu smyslem života jen jeho hromadění? Takových Harpagonů, ...

Podporují nás

Naše weby

Partneři