Divadlo

DIVADELNÍ SPOLEK KANTOŘI MIKULOVICE
19.1.1947 se v Mikulovicích konalo první české divadelní představení místního ochotnického souboru, tehdy divadelního kroužku Sokol s názvem „Z českých mlýnů“. Nově příchozí pováleční osídlenci zakládali tehdy v pohraničí celou řadu společenských organizací a amatérské divadlo bylo jednou z nich. Německý divadelní soubor existoval v Mikulovicích již dříve, takže zkoušet a vystupovat bylo kde. O představení byl velký zájem – 5 repríz v Mikulovicích a okružní jízdy s řadou vystoupení na prknech jesenického okresu nebyli výjimkou. Za rok soubor nastudoval až tři představení. Přežil i změny politického systému, kdy byl přejmenován na divadelní soubor Jirásek a začleněn pod závodní organizaci Revolučního odborového hnutí mikulovického závodu Kovoplastik (Plastkon) a jeho zánik způsobil v šedesátých letech až masové rozšíření nové civilizační vymoženosti – televize. Sem tam nastudovali v následujících letech nějaké představení učitelé s dětmi ze základní školy.
Za znovuvzkříšení amatérského divadla došlo v Mikulovicích až v roce 1999, kdy přišla na základní školu v Mikulovicích učit Marie Nezvalová, velká milovnice divadla. Ta ihned založila dětský dramatický kroužek. V její práci ji pomáhaly kolegyně Marta Ostrá a Lenka Šťastná. Slovo dalo slovo a v roce 2001 byl obnoven i divadelní soubor dospělých amatérských ochotníků pod názvem Kantoři.
Soubor začínal představeními pro děti. V roce 2001 nastudoval pohádku „Princezna na hrášku“, v roce 2002 pohádku „Čertí škola“ a v roce 2003 „Jak Žofinka přelstila lupiče“. Jako herci se zde představili děti a učitelé ze základní školy.
V roce 2004 nastudoval soubor Kantoři (pouze v dospěláckém složení) první představení pro dospělé. Byla to komedie „Malá noční inventura“ od autora Miroslava Horníčka o radostech a strastech manželského života. Režie této hry se ujala Marie Nezvalová.
V dalších třech letech se soubor zaměřil opět na dětské diváky a nastudoval pohádky:
„Kdo je hloupější“ - 2005
„Ježibaby z Babína“ – 2006
„Brekeke“ – 2007
V současné době má soubor 14 členů a nespočet příznivců. Mezi dosavadní největší počiny souboru patří nastudování divadelní hry „Casanova žije“ a k této hře (i dalším hrám) najdete podrobné informace zde v přehledu her.
Amatérský divadelní soubor Kantoři je příspěvkovou organizací obce Mikulovice.

DIVADELNÍ SPOLEK NEZAKOPNEŠ
https://dsnezakopnes.blogspot.com/
Vzniklo před sedmi lety původně jako soubor volitelného předmětu dramatická výchova na jesenickém gymnáziu. Debutem tehdy ještě dětského souboru byly pohádky Otesánek a O Sněhurce a trpaslících, následovalo představení pásma poezie Miloše Macourka Rodina, úspěšným divadelním počinem ánsámblu byla komedie na motivy povídky Woodyho Allena Kugellmass a kouzelník. (Právě od té doby jsme pod záštitou střediska volného času DUHA Jeseník). Zatím největším projektem bylo představení Študáci a kantoři, ve kterém kromě herců – študáků, účinkovali i někteří učitelé gymnázia, pochopitelně v úlohách kantorů. Po něm následovalo skromnější představení Duch sira Cantervilla a momentálně se můžete těšit na novou hru Prokletí nefritového škorpiona. Stálým vedoucím souboru a zároveň režisérem je Michaela Janská, učitelka gymnázia. Složení souboru se čas od času obměňuje, nicméně to nejdůležitější v něm setrvává – nadšení pro hraní a láska k divadlu. Prostě Nezakopneš…