VÝSTAVA DOTKNI SE JAVORNÍKU

Výstava autorské dvojice, která kombinuje práci s archivním materiálem, umělou inteligencí, dotykovou projekcí, animací a videomappingem.

VÝSTAVA DOTKNI SE JAVORNÍKU

Dotkni se Javorníku / Marie Krajplová, Jaroslav Hrdlička / 28. 7. - 27. 10. 2023

Galerie současného umění Jeseník, TIC Katovna, Palackého 176/12

Projekt Dotkni se Javorníku zve k probádání historie centra Rychlebských hor pomocí interaktivní technologie. Expozice kombinuje práci s archivním materiálem, umělou inteligencí, dotykovou projekcí, animací a videomappingem. Navzdory svému uměleckému charakteru má instalace popularizační charakter, zabývá se mapováním příběhu Sudet - konkrétně Javornicka na pomezí 19. a 20. století. Klade si za cíl vtáhnout návštěvníky prostřednictvím elektronických médií do děje v regionu mezi lety 1890-1968.

Prostřednictvím doposud nepublikovaných historických materiálů, získaných od pamětníků zprostředkovává výstava historické reálie a zajímavosti - například požár městského hotelu Kupka, či výbuch továrny na pera Haro (dnes značka Centropen). Výstavě dominuje dotyková projekce, kde se díky rozpohybovaným obrazům v podobě animovaných historických pohledů a fotografií návštěvník dozví, jak se město proměňovalo v průběhu let. Videoprojekce v zatemněném prostoru prvního patra galerie uvádí v život archivní fotografie symbolů Rychlebských hor - vysídlené osady Hraničky, dnešního srdce Rychlebských hor Tančírny, či Kongregaci Školských sester de Notre Dame, která dnes sídlí v Hradci Králové. Zásadním prvkem celého projektu je propojení faktografické práce s archivním materiálem a uměleckým charakterem instalace. Navzdory tomu, že projekt mapuje události konkrétního místa, disponuje zároveň obecně výpovědní a prožitkově-naučnou hodnotou a pracuje s tématem rehabilitace a aktualizace vztahu k našim předkům a místu, kde nyní žijeme.

Autorská dvojice Marie Krajplová a Jaroslav Hrdlička společně založili Mezinárodní audiovizuální a multimediální festival Blacksphere a Literární festival Kolébka, které nyní probíhají v Javorníku. Jako audiovizuální společnost Binary code s.r.o. se specializují na audiovizuální projekty, které za využití nových médií popularizují kulturně historická témata. Jsou aktivní ve vzdělávacích neziskových projektech. www.blacksphere.one www.kolebka.one www.binarycode.one

Projekt Současné umění pro Jeseník zastává funkci městské galerie a slouží jako otevřená platforma pro setkávání a edukaci. Zprostředkovává kvalitní současné umění v podobě výstav autorů s nadregionálním přesahem a pořádá doprovodné vzdělávací programy pro děti i dospělé.

EDUKAČNÍ A DOPROVODNÉ PROGRAMY

 

FB Současné umění pro Jeseník

Instagram

Partneři

olomoucky_kraj.gif
olomoucky_kraj.gif
mesto_jesenik.gif
bannereuroregion1.jpg
bannerEuroregion1.jpg
woox-logo-black-cmyk-page-001.jpg
jeseniky_info.gif
vjesenikach.jpg
ndk-logoweb1.jpg
rozhlas-olomouc.gif
radiocas1.jpg
klasika-viva-22.png
klasterni-hs-22.jpg
filmovy_klub_logo.jpg
rodinne_pasy.gif
SUAP-logo.jpg
duhalogo.jpg
logo-KO.jpg
jeseniky_logobanner.jpg
logoVMJ2011.jpg
pll-200.jpg
minipivovarlogosmall.jpg
_logoJT.jpg
wazysmall.jpg
logo-katovna-s-ic.png
Logo-Slovansmall.jpg
bluessmall.jpg
zus-logo.jpg
tanecni_logo-banner.jpg
jesenicke-noviny.jpg
el-chorro-club.jpg
kontra.jpg
javornik.png
mks-javornik.jpg
sos-logo.png
idpasky.jpg
knj.jpg
kudyznudy-rgb.jpg