VIVAT OPERA: Petr Nekoranec

 

Náš momentálně nejlepší tenorista, který si vybudoval mezinárodní renomé, se představí v programu věnovaném české ale i světové opeře a písním.

Účinkující:
Petr Nekoranec
Ahmad Hedar (klavír)

Program:

Leoš Janáček: Moravská lidová poezie v písních – No.22 Památka

Bohuslav Martinů:

Nový špalíček

Opuštěný milý

Touha

Vysoká veža

Smutný milý

Písničky na jednu stranu

Rosička

Otevření slovéčkem

Leoš Janáček:

 Moravská lidová poezie v písních

Obrázek milého

Stálost

Antonín Dvořák:

Milostné písně – O duše drahá jedinká

Cyganské melodie

Kterak trojhranec můj

A les je tichý

Bohuslav Martinů: Nový špalíček – Zwedave Dievča

Antonín Dvořák: Rusalka – Vidino divná

Charles Gounod: Faust – Salute Demeure chaste et pure

Giuseppe Verdi: Rigoletto – Ella mi fu rapita

Jules Massenet: Le Roi d’Ys – Puisqu’on ne peut fléchir

Gaetano Donizetti: Napoli Lasky – Una Furtiva lagrima

Giacomo Puccini: La Bohema – Che gelida manina

 

PETR NEKORANEC

Tenorista Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších osobností mladé české pěvecké generace. V sezoně 2023/24 ztvární roli Nemorina v nové inscenaci opery Nápoj lásky a Víta v v nové inscenaci opery Tajemství, obojí v Národním divadle v Praze. V prosinci 2023 vystoupí jako Ramiro (Popelka) v koncertní verzi Rossiniho Popelky v pražské Smetanově síni. V zahraničí bude hostovat jako Arbace (Idomeneo) v Opéra nationale du Capitol v Toulouse a David (David et Jonathas) v Théâtre de Caen.

V sezonách 2018–2020 byl sólistou Státní opery Stuttgart, kde se představil mj. jako Almaviva (Lazebník sevillský), Ramiro (Popelka) a Ernesto (Don Pasquale). Od sezony 2021/22 je sólistou Opery Národního divadla v Praze, kde zpívá role Almavivy (Lazebník sevillský), Tamina (Kouzelná flétna), Ferranda (Così fan tutte), Romea (Romeo a Julie), Dona Ottavia (Don Giovanni), Peppa (Komedianti) a Zpěváka (Růžový kavalír).

Petrovy operní závazky v posledních době zahrnuly roli Aspranda (N. A. Porpora: Carlo Il Calvo) v Markraběcím divadle v Bayreuthu, Jurodivého (Boris Godunov) ve Státní opeře Stuttgart, Almavivy v Théâtre du Capitole v Toulouse, Oronta (Händel: Alcina) ve Florencii po boku Cecilie Bartoli v titulní roli a Pylada (Gluck: Ifigénie na Tauridě) v Opéra national de Lorraine v Nancy. Pravidelně spolupracuje s významnými orchestry (Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Symfonický orchestr São Paulo, Varšavská filharmonie), a dirigenty (†Jiří Bělohlávek, †James Levine,  Keath Lockhart, Alexander Liebreich, Petr Popelka, Gianluca Cappuano, Robert Jindra, Giacomo Sagripanti, Petr Altrichter, Tomáš Netopil, Oxana Lyniv, Emmanuel Villaume ad.). Rád se věnuje i soudobé hudbě a spolupracuje s britským skladatelem Iainem Bellem.

V roce 2016 byl Petr Nekoranec jako první Čech vybrán do prestižního dvouletého Lindemannova projektu v newyorské Metropolitní opeře. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně titulních rolí v operách Hrabě Ory a Albert Herring. Za roli Alberta Herringa mu byla 28. 11. 2016 v Mnichově udělena Bavorská umělecká cena. V lednu 2018 převzal další prestižní cenu, Classic Prague Awards v kategorii Talent roku 2017. Na podzim 2019 vyšlo jeho profilové album French Arias (Supraphon; Česká filharmonie, dirigent Christopher Franklin).

Petr Nekoranec je laureátem řady prestižních evropských soutěží. V říjnu 2021 získal 2. cenu ve Světové pěvecké soutěži Vincerò v Neapoli, v lednu 2017 se stal absolutním vítězem Mezinárodní soutěže Francesca Viñase, konané v Gran Teatre del Liceu v Barceloně, kde obdržel rovněž Cenu Plácida Dominga. Zpěv studoval na Konzervatoři Pardubice u Jarmily Chaloupkové a spolupracuje s italským operním tenoristou a pedagogem Antoniem Carangelem.

www.petrnekoranec.eu

 

Více informací: klasternihudebnislavnosti.cz

Koncert se koná v pátek 15. srpna 2024 ve 19 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní.

Vstupné PŘEDNÍ SEKTOR 450 Kč, ZADNÍ SEKTOR 350 Kč, sleva 50% pro ZTP, ZTP/P, doprovod ZTP/P a děti do 15 let.

Zvýhodněné vstupné -50 Kč pro držitele karty KPKV.

Pořádají Klášterní hudební slavnosti.

KOUPIT VSTUPENKY

Čas a místo konání

15.08.2024
19:00
Kongresový sál PLL a.s.