Dnes je 12.07.2020, svátek má Bořek.

VEŘEJNOST ROZHODLA O BÝVALÉ KNIHOVNĚ

01.06.2020 11:08:40
VEŘEJNOST ROZHODLA O BÝVALÉ KNIHOVNĚ

Téměř 300 lidí se zúčastnilo hlasování v participativním projektu „Náš dům“ o využití bývalé knihovny v Jeseníku. Náš dům je projektem německé umělkyně Lucie Dellefant a zašťituje ho festival V centru. Nosnou myšlenkou bylo nabídnout tento objekt veřejnosti a zároveň ji zapojit do rozhodování o budoucnosti této budovy. Občané mohli vybírat ze sedmi návrhů a hlasovat až pro tři z nich, tím vítězným se stal projekt „Proměny“, na druhém místě skončilo komunitní centrum „Nic netrvá věčně“ a třetí místo obsadila „Klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiče“.

„Zástupci vítězných projektů získali přístup do „Našeho domu“ a v následujících měsících začnou vytvářet své programy. Prostory mají k dispozici zdarma, budou platit pouze energie,“ uvedla Petra Fusová, ředitelka Městských kulturních zařízení Jeseník. Smyslem vítězného projektu „Proměny“ je vytvořit z bývalé knihovny zařízení pro aktivní využívání volného času dětí a mládeže studujících v Jeseníku. Místnosti poslouží například jako studovna či  neformální společenské místo pro relax, zábavu, studim a podobné aktivity. Zároveň se zde budou setkávat a školit členové a dobrovolníci organizace EduArt – umění vzdělávat. Počítá se také se vznikem jídelní zóny, kde se mohou mladí lidé občerstvit z vlastních zdrojů a zároveň posedět.

Cílem projektu „Nic netrvá věčně“ je proměnit bývalou knihovnu v komunitní centrum zaměřené na umění. Mohly by se zde pořádat třeba menší koncerty, filmové festivaly, divadelní představení, autorská čtení, přednášky nebo promítání. Další prostory by sloužily pro výstavy nebo malou galerii. Současně se otevírá možnost pro otevřené výtvarné a tvořivé ateliéry, zkušebnu pro hudební a divadelní soubory či veřejnou dílnu pro různé workshopy.

Aktivity třetího projektu „Klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiče“ jsou již obsaženy  v samotném názvu. V kroužku, který by probíhal za přítomnosti asistentů, by děti rozvíjely své dovednosti, mohly se učit novým věcem, nebo třeba relaxovat. Budovu knihovny by Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z.s., Klub Jeseník, využila také na jednorázové akce nebo individuální terapie.

„Věřím, že tyto iniciativy povedou k většímu propojení obyvatel, pomohou poskytnout prostory pro setkávání těm, kteří to potřebují a zase posunou Jeseník o kus dál," řekla Zdeňka Blišťanová, starostka Jeseníku. Nejširší veřejnosti se nové poslání knihovny představí u příležitosti Dne otevřených dveří. Organizátoři akce předběžně počítají s datem 27. září.


Doporučujeme

BEATS IN PARK

Festivaly

Uslyšíte skvělé DJs, pohoštění připraví pop-up restaurace, užijete si workshopy, pro děti je na dopoledne připraveno dětské disko ...

HUDEBNÍ ZAHRADA KATOVNY 2020

Koncerty

Vystoupí: ŽAMBOŠI VLNY DW8 NATÁLIE ROTTROVÁ & PAVEL ŠPIRKA Prodej vstupenek v rezervačním systému MKZ Jeseník. Vstupné 150 Kč. Pořádají MKZ Jeseník.            

CHŘÁSTALFEST 2020

Festivaly

Všechny aktivní autorské kapely z okresu Jeseníku můžete vidět a slyšet v rámci dvou festivalových dnů. Vstupné dobrovolné. Pořádá Apostolos Joanidis.    

Podporují nás

Naše weby

Partneři