MARYŠA

"OTRÁVILA..."

Představení Divadla Šumperk. Lakomý Lízal se rozhodne provdat svoji dceru Maryšu za bohatého vdovce Vávru. Ta ovšem miluje chudého Francka, který má odejít na vojnu.

Drama bratří Mrštíků z vesnického prostředí je dnes už notoricky známé. Méně se ovšem ví, že tento čítankový titul byl svého času doslova nechtěný v pražském Národním divadle. Dramaturgy děsil až přehnanou progresivitou. Pobuřoval svou zemitostí, a hlavně paličatou hrdinkou, která nejenže si dovolila oponovat autoritě, ale také aktivně vzala osud do vlastních rukou. Zajímavé je, že právě tato odvážnost pomohla tomu, že na rozdíl od jiných tehdejších titulů přežila Maryša svou dobu a nasazuje se dodnes.

O čem ji ale hrát v roce 2023? Co si počít se zvláštním jazykem, kterým byla napsána? A je dobré ukazovat Vávru jako naprostého lumpa, který bije svou ženu? Maryša se v Šumperku naposledy hrála roku 1995 v provizoriu kulturního domu, nedlouho po požáru divadla. Nyní se vrací, tentokrát již na hlavní scénu. Její děj se přesune z Brněnska, kam byla hra původně situována, na Šumpersko. Projeví se to jak v mluvě, tak ve folklóru. Krajové budou nejen kostýmy, ale i lidové písně, které v Maryšině vesnici nemohou chybět, ať už ji situujeme kamkoli. Tento záměr má jednoznačný cíl. Přiblížit slavný titul místním divákům, oprášit, co na něm může být malinko zašlé a dostat na jeviště všechno, co je na této tragédii neustále platné a možná dokonce nesmrtelné.

autoři: Alois Mrštík, Vilém Mrštík

úprava: Roman Groszmann, Michael Sodomka

režie: Roman Groszmann

kostýmy: Michal Hejmovský

scéna: Roman Groszmann

hudba: Richard Mlynář

dramaturgie: Michael Sodomka

osoby a obsazení:

LÍZAL  Petr Komínek  
LÍZALKA  Dana Tolarová  
MARYŠA  Ladislava Jančíková
VÁVRA  Alexandr Stankuš  
FRANCEK  Adam Joura  
HORALKA  Hana Vonzino  
STROUHALKA  Olga Kaštická  
ROZÁRA  Eliška Navrátilová  
HOSPODSKÝ  René Šmotek
FRANĚK  Jan Hönig  
KRIŠTOFL  Ondřej Král  
POŠŤÁK  Martin Šmerda, j. h.

Představení se koná v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku.

Délka představení: 2 hod. 10 min. včetně přestávky

Vstupné v předprodeji: 350 Kč, 300 Kč pro seniory a studenty. V den konání představení je cena o 50 Kč vyšší. 
 
Pořádá MKZ Jeseník
 
 


KOUPIT VSTUPENKY

 
 

Čas a místo konání

22.05.2024
19:00
Divadlo Petra Bezruče