KINEDOK V KAVÁRNĚ ENNEA 2020

KineDok je nový druh mezinárodního společenství, unikátní filmový klub a alternativní distribuční platforma, spojující fanoušky a tvůrce autorského dokumentu.

čtvrtek 9. ledna v 19 hodin
FORMAN VS. FORMAN
„Nevím, co jsem o sobě zjistil. Zjistil jsem, že mě baví, co dělám, že mě baví vyprávět příběhy.“ Miloš Forman jako tvůrce. Miloš Forman jako člověk. Filmař ověnčený Oscary za Amadea a Přelet nad kukaččím hnízdem. A zároveň charismatický dobrodruh, který se nebojí pochybovat sám o sobě. Zkušenost s totalitním režimem dala Milošovi Formanovi do vínku téma konfliktu jedince s institucí, který úspěšně rozvíjel i ve svých amerických dramatech. Zároveň sám neúnavně hledal místo, kde by pocítil svobodu. Dokument Forman vs. Forman od režisérské dvojice Helena Třeštíková - Jakub Hejna sumarizuje životní cestu nejslavnějšího českého filmového tvůrce, na níž se prolíná přízeň s ranami osudu, osobní pátrání i tápání. Snímek je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman.
Česko/Francie, 2018, 78 minut, 50 Kč.
 
čtvrtek 23. ledna v 19 hodin
EXIT
Minulost norské dokumentaristky Karen Winther zdobí svastiky a motiv říšského orla Hitlerovi Třetí říše. Ve svém dokumentu hledá bývalá neonacistka odpovědi na otázku, co ji a další bývalé násilnické extremisty donutilo opustit tyto radikální skupiny. Skrze rozhovory s bývalými extremisty z Francie, Německa, Holandska a Spojených států hledá ve vzpomínkách onu chvíli, určitý bod, ve kterém se rozhodli změnit směr života. Mnozí z nich se kvůli své historii musí skrývat a pocit viny je stále přítomný. Reflexe minulosti i zlomu, který nastal, když se z extremistických kruhů chtěli vymanit, spoluvytváří portréty těch, kterých se společnost obává.
Norsko/Německo/Švédsko, 2018, 85 minut, 50 Kč.
 
čtvrtek 13. února v 19 hodin
BRATŘI
Může být dokumentaristika ještě intimnější, než je tomu při natáčení vlastní rodiny? Aslaug Holm natáčí své dva syny po celou jednu dekádu. Zaznamenává jejich dětství od jejich pěti a osmi let v obyčejné každodennosti, která místy působí jako bitevní pole a každé jednotlivé boje jsou pro oba chlapce školou života. Kontroverzní snímání překračuje hranice osobního prostoru, kamera se dostává na jakákoli místa, kde se chlapci pohybují: nejen domov, ale také škola nebo fotbalové hřiště se stávají prostorem, které chlapci obývají, a kamera je stále s nimi. Kuriózní je film ve chvíli, když si divák uvědomí, že za kamerou stojí stále jejich matka, které by určité skutečnosti měly zůstat skryté.
Norsko, 2015, 100 minut, 50 Kč.                                     
 
čtvrtek 20. února v 19 hodin
SVĚDKOVÉ PUTINOVI
Dvorní prezidentský kameraman Vitalij Manský zaznamenává nečekanou abdikaci Borise Jelcina a nástup nového prezidenta ruského impéria Vladimira Putina. Zviditelňuje samotné jádro kremelské politiky a přináší svědectví o začátku putinovské éry a o tom, kdo všechno jsou vlastně Svědkové Putinovi. Snímek připomíná očekávání, které nastalo 31. prosince 1999, kdy se v životech všech Rusů objevil doposud neznámý Vladimir Putin, silný charismatický muž v nejlepších letech. Vitalij Manský do objektivu své kamery zahrnul nejen zákulisí nejvyšší ruské politiky, ale také i svou rodinu a přátele. Zároveň režisér originálním způsobem akcentuje vztah k České republice a celkově k Evropě. Film přináší důležitá svědectví ze zákulisí mezinárodní politiky.
Česká republika, Rusko, 2018, 102 minut, 50 Kč.
 
Předprodej caffé & shop Ennea – zajistěte si svá místa včas!
Pořádá Ennea caffé & shop.
 

Čas a místo konání