Dnes je 23.06.2018, svátek má Zdeňka.

JIŘÍ JURÁŠ: KULTURA BY MĚLA VYCHOVÁVAT A DĚLAT NAŠE ŽIVOTY KRÁSNĚJŠÍMI

05.02.2017 18:48:14
JIŘÍ JURÁŠ: KULTURA BY MĚLA VYCHOVÁVAT A DĚLAT NAŠE ŽIVOTY KRÁSNĚJŠÍMI
První rok ve funkci ředitele Městských kulturních zařízení v Jeseníku má za sebou Jiří Juráš. Jak se daří kultuře v srdci Jeseníku a vůbec jsme zeptali v minirozhovoru...
 
Rok práce za Vámi, co se podařilo a nepodařilo?
 
To je dost těžká otázka hned na začátek. Z našeho pohledu plánu pro letošní rok se spousta věcí podařila, ale i nepodařila. Tak to je. Je potřeba vědět, že například z pohledu diváka se nové nápady budou objevovat postupně v delším časovém horizontu. Vše má svůj čas. Jak jistě víte, budujeme, rekonstruujeme možná malinko více na úkor samotné produkční a tvůrčí práce. Tým je jen jeden a musíme se s tím poprat. Výsledek ale za námi je vidět, což mě těší.
 
K té programové části..je něco co byste vyzdvihnul v kalendářním roce 2016?
 
Rozhodně březnový koncert kapely Kryštof, který přinesl mnoho nej a rekordně se zapsal do historie kultury v hudební části u nás. Například nejvíce techniky, nejbohatší scéna, nejrychleji prodané vstupenky atd. Ale jsou i další věci, které bych rád uvedl. Zaznamenali jsme třetinový nárůst zájmu u taneční kurzů pro mládež, které se tak vrátily do Pentagonu. A co mi udělalo velkou radost, získáváme diváky na nedělní divadelní pohádky, kde zájem vyskočil o 2/3. V průměru chodilo okolo 50 diváků, nyní jsme na nějakých 150. Poslední představení vidělo okolo 200 diváků. Jen tak dál..
 
Registrujete větší zájem o kulturní dění všeobecně?
 
Myslím, že ano. S tím jsem i přišel do funkce, že je potřeba ve všech odvětvích získávat nové diváky. Navzdory tomu, že návštěvník zaznamenal, byť nepatrné zdražení. To je dáno tím, že ceny pořadů rostou, lidé se pak na nás škaredě koukají, ale pokud jim chceme nabídnout zajímavé tituly, musíme respektovat ceny na trhu. Navíc já nejsem zastáncem kultury zadarmo obecně. Kultura není samozřejmostí, obejdeme se bez ní. Její úloha spočívá v tom, že dělá naše životy krásnějšími, proto i vstupné je výchovným prvkem. Možná by se i dalo říct, že návštěvnost jde ruku v ruce s ekonomickým růstem.

Jak to vypadá s knihovnou? Teď je trošku klid po pěšině..
 
Spíš bych řekl klid před bouří. Výsledek česko-polského projektu nás příliš nepotěšil, protože jsme byli výrazně kráceni v investiční části. Podařilo se nám ale také paralelně podat projekt do iROP do kapitoly komunitních center jako „pojistku". Jen pro upřesnění v obou projektech se počítá s umístěním knihovny v zadním traktu Divadla Petra Bezruče. Probíhá finále projektové dokumentace včetně všech povolení. Dohodneme se s vedením města, jak budeme postupovat. Pokud by vše dopadlo, jak si všichni přejeme v létě by se mohlo začít budovat. Držte pěsti, projekt je skvělý a byla by velká škoda ho nerealizovat. Knihovna si jej opravdu zaslouží..

Ještě bych se vrátil k úvodu a zeptal se na to nepopulární..co se tedy nepodařilo?
 
Už jsem se bál, že se nezeptáte (smích). Máme skluz s možností nákupů vstupenek online a platby kartou na našem webu. Jde o hodně složitou věc, kterou je potřeba testovat, aby se odstranily případné veškeré potíže, které by mohly nastat. Systém bude náš, čili jde o hodně sofistikovanou záležitost. Myslel jsem si, že to zvládneme už v létě loňského roku, ale nestalo se tak. Stále se na tom pracuje. Věřím, že se vše brzy podaří a do jara vše pojede.
 
Co přinese letošní rok?

No to bych taky rád věděl (smích). Ale vážně..Jak známo město Jeseník letos slaví 750 let od první písemné zmínky a o tom bude celý rok. Samozřejmě vše se odrazí od finančních prostředků. Uvidíme, jak budeme úspěšní v grantech, ale myslím, že je na co se těšit. Na konkrétní akce, které se připravují se lidé mohou podívat již nyní na našem webu www.mkzjes.cz v sekci připravujeme, samostatnou kapitolu akcí k výročí má i web města www.jesenik.org. Doufejme také, že bude přát i počasí, plánujeme hodně venkovních aktivit i ve spolupráci s ostatními subjekty.

Co říci závěrem?

Rád bych moc poděkoval lidem za přízeň v loňském roce a pozval je na kulturu v našem městě i v letošním roce. Bude to stát za to! Dále bych rád poslal velké díky svému týmu. Je to kolektivní práce a dobré výsledky stojí na dobrém pracovním týmu. V neposlední řadě je potřeba poděkoval městu za dlouhodobou podporu. Čeká nás rok se šťastnou sedmičkou na konci, tak snad...
 
(ptala se DK)
 

Anketa

NA KTEROU VENKOVNÍ AKCI SE LETOS TĚŠÍTE NEJVÍCE?

JESENICKO SE BAVÍ (404)
404

KONCERT PRO JESENÍKY (206)
206

LETNÍ FILMOVÁ NOC (NOVÁ AKCE) (201)
201

ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY (193)
193

FOLKOVÁ KATOVNA (161)
161

STŘEDOVĚKÁ SLAVNOST (156)
156

OPEN AIR FLOORBALL CUP (80)
80

Doporučujeme

EVA URBANOVÁ - OPERA GALA

Koncerty

Díky fascinujícímu jevištnímu výrazu a zvučnému hlasu se Eva Urbanová stala první dámou české operní scény. Již bezmála dvacet ...

SOS FESTIVAL 2018

Festivaly

SOS festival se letos odehraje v areálu Asturu/WooXu na Tovární ulici a opět nabídne kvalitní kapely a dj´s ...

Podporují nás

Naše weby

Partneři