NOC DIVADEL 2023

Zahořte pro divadlo. HOŘÍ! To je podtitul jedenáctého ročníku Noci divadel, který se vrací i do Jeseníku.

Největší divadelní svátek nabídne prohlídku divadla, performance, divadelní představení i storytelling neboli vyprávění příběhů u ohně. Na Noc divadel je vstupné dobrovolné, protože celý projekt má potenciál zviditelnit nejen jednotlivé divadelní scény, ale i české divadlo jako takové zviditelnit u diváků. Zajímá se také o udržitelnost, a tak již od rána v knihovně navštivte v pořadí druhý SWAP. Právě na něj můžete přinést zachovalé věci, které již nepoužíváte. Nejenže jim tak vdechnete druhý život, ale třeba tím i někoho potěšíte. Součástí bude i kreativní workshop designových kousků z odpadového materiálu.

ZAHOŘTE PRO DIVADLO!

PROGRAM

10:00 - 11:00 | Knihovna 
O sluníčku, které onemocnělo | knihovna
Pojďte se pobavit, ale i něčemu naučit na autorskou pohádku Tomáše Velzela. Kromě toho, že je Tomáš nadaný performer, tak je též spolehlivým pedagogem a profesionálním všeumělem!
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ - KAPACITA SÁLU OMEZENA

11:00, 13:00, 15:00 | sraz ve foyeru divadla
Prohlídka divadla pro malé i velké s ředitelem MKZ Pavlem Haluzou

13:30 - 13:50 | knihovna 
V božím parku 
Divadlo poezie mladých performerů ze ZUŠ Jeseník, kteří nám společně představí dramatizaci textů autorů tzv. beat generation. 
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ - KAPACITA SÁLU OMEZENA

14:00 - 14:30 | Kafe Bezruč 
Chvilka recitace 
Výkony umění recitace v podání žáků ZUŠ Jeseník a Gymnázia Jeseník.
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ - KAPACITA SÁLU OMEZENA

14:30 - 16:00 | Kafe Bezruč 
Martin Sedlák a Joska Mucha 
Rock´n´roll, soul a blues v podání kytarového dua. 
Martin Sedlák je zpěvák a kytarista. Jeho doménou je blues a rock´n´roll, ale nebojí se ani jiných žánrů. Kromě sólových koncertů a vystoupení s baskytaristou Daliborem Muchou, hraje často se svojí kapelou LetRouRou. Nedávno vydal první sólové album s názvem První. 

Dalibor “Joska” Mucha, jeho baskytara tvoří pevný základ kapely Divadla Minor, kde se hudebně podílel na řadě inscenací. Pravidelně vystupuje se skupinou Marty Jandové. Občas si zahraje s Ondřejem Brzobohatým Gregorem a dalšími umělci. 
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ - KAPACITA SÁLU OMEZENA


16:00; 19:30 a 20:00 | dvorek divadla
Storytelling u ohně
Příběhy pro malé i velké posluchače u plápolajícího ohně.
Vypravěčka Dominika vám dá na výběr rozličné příběhy ze svého barevného repertoáru. Máte chuť na hluboké moudro z mytologie nebo radši trochu naděje z pohádky? Je libo kus zenu nebo spíš nějaká poctivá plnotučná osobní historka? Vyberte si teď a tady. Vyprávění u ohně je jeden z nejpříjemnějších způsobů, jak se potkat s příběhy. A k letošnímu tématu Noci divadel se hodí až fatálně! Vypráví: Dominika Šindelková, Storytelling CZ

17:00 - 18:00 | divadelní sál
Helverova noc
Divadelní inscenace textu Ingmara Villqista v režii Petry Severinové. 
Hrají: Adam Růžička a Marta Černá ze souboru Červiven senior. 
Děj se odehrává počátkem 30. let minulého století v místě, kde se právě zmocňují vlády fašisté. Kuchyň, dříve bezpečný úkryt Karly a Helvera, se stává pro oba, pastí.
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

18:15 - 19:15 | divadlo
PSÍ ŽIVOT: Autorské čtení s Jaroslavem Irovským 
Jaroslav Irovský je rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, Městskou knihovnou v Praze zařazený na seznam pozoruhodně píšících českých spisovatelů, „jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto“, patří díky osobitému stylu psaní mezi nejvýraznější olomoucké autory současnosti.
Jaký pán, takový pes! To říká lehce slintající boxer Rocky, televizní maniak a vůdce čtyřčlenné party psích hrdinů netradičního satirického příběhu, do níž patří i švýcarský ovčák Ari (vypravěč), častými nemocemi sužovaný anglický buldok Jack a věčně podrážděný, Napoleonským komplexem trpící jorkšír Terry, kteří se v doprovodu svých pánů denně schází na plácku uprostřed olomouckého sídliště.
Zde Rocky vypráví v rámci osvěty obsahy různých zpráv, pořadů a filmů (včetně pánem sledovaných pornofilmů, když není páníčka doma), aby jeho kamarádi dokázali mnohem blíže poznat a pochopit dění v bláznivém lidském světě a vše, co je jeho součástí.
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

19:30 - 20:00; 20:00 - 20:30 | sklep divadla
Site-specific performance Natálie Nebáznivé
Dvě pohybové performance Ritual: Babylon a  Čára - tělo - prostor za doprovodu hudby skladatele Barryho Wana.  
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ - KAPACITA OMEZENA

20:30 - 22:00 | divadelní zákulisí 
Last Minute of Joy
Minuta hudby je minuta štěstí, kapela s ostravskými kořeny hrající indie rock.
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

www.nocdivadel.cz

 

Čas a místo konání