Dnes je 16.08.2022, svátek má Jáchym.
ČARODĚJNICKÝ PROCES S PASTÝŘOVOU ŽENOU BARBOROU SCHMIEDOVOU

ČARODĚJNICKÝ PROCES S PASTÝŘOVOU ŽENOU BARBOROU SCHMIEDOVOU

Přednáška Vlastivědného muzea Jesenicka + pietní akt.

Jeseník 1622

Příběh jednoho z nejstarších čarodějnických procesů v českých zemích začal zcela jistě před 21. červnem 1622, dnem, kdy stanula před niským soudem Barbora Schmiedová z Jeseníku, jež byla podezřelá z praktikování čarodějnictví, škodlivé magie, otravy a žhářství, tedy nejhorších hrdelních zločinů. Barbora se důsledkem tehdejší soudní praxe nakonec ke všemu přiznala a udala jako čarodějnice své sousedky a bližní. Celkem pak bylo do čarodějnického procesu zavlečeno na několik desítek lidí. Letos uplyne 400 let od jeho zahájení. Přednáška se zaměří na možný scénář procesu podle dochovaných dobových archiválií a představí nejen hlavní aktéry a provinění vyšetřovaných obyvatel Jeseníku a okolí, ale i magické a pověrečné praktiky, které měli lidé obvinění z čarování na Jesenicku provádět.

Pietní akt k uctění obětí jesenických čarodějnických procesů proběhne téhož dne od 20.00 hod. u památníku obětí čarodějnických procesů (ul. Priessnitzova).

Přednášející: Mgr. Michaela Neubauerová.

Vstup volný.

Pořádá Vlastivědné muzeum Jesenicka.

Doporučujeme

BLÁZNOVY ZÁPISKY

Divadlo

Oba jsou mistři slova a dokonalého vykreslení postav a postaviček nejrůznějších charakterů. Oba se opět potkávají po padesáti ...

Podporují nás

Naše weby

Partneři