Dnes je 16.11.2019, svátek má Otmar.

I MONKEY BUSINESS BYLI V JESENÍKU JAKO DOMA

17.05.2019 09:06:46
I MONKEY BUSINESS BYLI V JESENÍKU JAKO DOMA
Páteční program zahájení lázeňské sezóny se tradičně odehrával na jesenickém Masarykově náměstí. Obavy z nevlídného počasí se nakonec nenaplnily a diváci si tak mohli užívat vystoupení jak rozmanitých kapel z Jeseníku, tak funky mágů z Monkey Business.
Pořadatelé z Městských kulturních zařízení tentokrát vsadili na více lokální ladění akce, což se netýkalo pouze interpretů, ale i dalších drobných detailů, jako byla přítomnost moderátorského dua složeného z oblíbeného gymnaziálního pedagoga Filipa Worma a Niky Liberdové z organizace EduArt. Ti mohli spolu s představiteli Města Jeseník a Priessnitzových léčebných lázní okolo půl páté odpolední oznámit pozitivní zprávu - přestalo pršet a nevypadá to, že by něco bránilo zdárnému průběhu večera. Oficiální pozdravy vystřídal tanec. Elegantní kreace v pestrobarevných kostýmech předvedla děvčata ze SZUŠ taneční a ukázala tak šíři portfolia školy. Jesenická dechová kapela Dynybyly band následně ukázala, že dechovka není žánr patřící pouze do archivních pořadů Pepíčka Zímy, ale že se jí mohou s patřičným zápalem ujmout i mladí muzikanti a spolehlivě pobavit lidi.
Kvartet Funky Bonkers jsem již slyšel celkem hodněkrát, ale rozhodně se neomrzí. Je zábavné a příjemné pozorovat, jak pořád docela mladá kapela roste, sbírá sebejistotu a zkušenosti a je odvážnější, jak co se týče repertoáru, tak komunikace s publikem. S velkým pódiem se Funky Bonkers vypořádali bez problémů a návštěvníkům namíchali vyvážený koktejl předělávek hitů ze staré školy i moderních hitparádových trháků. Potlesk zasloužený. A termín "funky" měl rozhodně večerem provázet i nadále. Za plentou se totiž již pomalu chystaly hlavní hvězdy večera, jimž se pro letošní ročník staly Monkey Business. Přiznám se, že za tuhle volbu jsem byl docela rád, neb mi "mankáčí" připadají jako výborná živá kapela, která si nezakládá pouze na instrumentální preciznosti, ale především také na schopnosti udělat show. A zklamán jsem rozhodně nebyl. Před devátou večerní opona spadla, rozsvítila se pestrobarevná světla, vzduch nad diváky rozčísly lasery a na pódium vyběhla kapela. Největší pozornost byla samozřejmě upřena na zpívající duo Matěje Rupperta, jenž pro zahájení lázeňsko sezóny zvolil stylově blyštivý frak a cylindr, a Terezy Černochové se svítící čelenkou na motivy Sochy Svobody. Nepřehlédnutelnou osobností byl ovšem jak svým oděvem, tak svým hudebním projevem každý jednotlivý člen sedmičlenné kapely. Monkey Business patří mezi přední funky kapely v ČR (co do obliby je dotahují možná tak J.A.R.) a publikum si velmi brzy podmanili jak tanečními rytmy, tak svým přirozeným, lehkým showmanstvím a celkově sympatickým projevem. Tereza Černochová dokázala, že co do temperamentu si nezadá s bývalou zpěvačkou Tonyou Graves a o vokálních kvalitách Matěje Rupperta nelze pochybovat - kdo z českého středoproudu si ostatně může dovolit odzpívat jako přídavek regulérní operní árii? Co se repertoáru týče, nepoznal jsem vše (ostatně, Monkey Business již za sebou mají devět studiových alb), ovšem v setu rozhodně zazněl materiál z nové desky "Bad Time for Gentlemen" ("Prisoners of Superlatives", "Kick the Stupid") i věci z nejstarších ("Piece of My Life" či přídavková jízda "My Friends"). Jeseničtí diváci se nenechali zahanbit a v průběhu celého setu dávali najevo kapele svou podoporu, za což se jim zas pro změnu od Matěje Rupperta dostalo intenzivnívvh díků. Proč si to neudělat hezké, že? Monkey Business přijeli, zahráli a nezklamali.
Večer uzavírali jeseničtí Lights Off, kteří dostali příležitost představit domácímu publiku eponymní desku z letošního roku. Porci alternativního rocku s přesahy do post-punku či grunge jsem tentokrát nezhltnul celou, neb už mi začínala být vcelku zima, přesto jsem musel být spokojen s tím, co slyším. Lights Off dokáží vybalancovat syrovou energii se sametově temným a v kouři zahaleným mystériem a rozhodně si zaslouží pozornost i daleko za domácími humny. Nová deska může být právě tím klíčovým materiálem, který se dostane k více uším.
Páteční program zahájení lázeňské sezóny se bez diskuzí vydařil. Místním kapelám dal prostor zazářit před početnýma očima a Monkey Business ukázali, jak má vypadat show. Stříhání pásky sezóny stěží mohlo dopadnout lépe.
(jj)
 

Doporučujeme

30. VÝROČÍ SAMETOVÉ REVOLUCE

Různé

Uskuteční se pochod od Masarykova náměstí k památníku Obětem komunismu a Lípě svobody na Dukelské ulici. Vystoupí Dechový ...

TADY HAVEL, SLYŠÍTE MĚ? HOST: PETR JANČÁREK

Kino

Snímek připomíná některé důležité politické události spojené s obnovováním a upevňováním demokracie v Československu a jeho prestiže ve ...

XVII. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMŮ

Kino

Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídka outdoorových filmů. Za sedmnáct let své existence se stal ve ...

Podporují nás

Naše weby

Partneři