Dnes je 14.12.2018, svátek má Lýdie.

HEKTICKÉ OKAMŽIKY BYLY, ALE ROK 2017 SE VYDAŘIL

08.02.2018 10:43:00
HEKTICKÉ OKAMŽIKY BYLY, ALE ROK 2017 SE VYDAŘIL
Loňský rok v Jeseníku se nesl ve znamení oslav 750. výročí města. Značná část příprav kulturních a společenských akcí, které výroční rok provázely, ležela na bedrech Městských kulturních zařízení Jeseník. Jak hodnotí výjimečný ročník ředitel MKZ Jiří Juráš? Vrátí se někdy Středověká slavnost? A co je v plánu pro letošní rok?
 
V loňském roce oslavil Jeseník 750. výročí od první písemné zmínky. Jaký byl rok 2017 pro Městská kulturní zařízení ve srovnání s běžnými lety?
 
Ten rok byl opravdu mimořádně náročný (jeden z nejrychleji plynoucích v mém životě). Sešlo se tam více akcí, které jsou svou přípravou dlouhé a složité. V roce 2017 třeba proběhla 20. Mezinárodní Schubertova soutěž pro klavírní dua a samozřejmě zářijové vyvrcholení oslav výročí našeho města, které běžně nejsou v kalendáři kulturních událostí. Také jsme na spoustě další akcí věnovaných oslavám vypomáhali. Tedy ve srovnání s běžnými lety to bylo hodně znát.
 
Kolik akcí bylo přibližně v průběhu roku výroční nálepkou zaštítěno? Jaké z nich osobně považuješ za nejzdařilejší?
 
Neumím to v tento okamžik říct přesně v číslech. Podrobné statistiky v současné době připravujeme pro rozbory roku 2017. My jsme jeli pod vlajkou výročí prakticky celý rok. Takže jsme vlastně veškeré dění věnovali výročí. Těch povedených akcí byla celá řada. Moc se mi líbila třeba Noc divadel nebo Koncert pro Tančírnu, ale musím určitě vyzvednout Středověkou slavnost. To byl určitě nezapomenutelný zážitek nejen pro mě. Rádi bychom ji také nominovali na Cenu Olomouckého kraje v oblasti kultury za rok 2017.
 
Oslavy vyvrcholily třetí zářijový víkend roku 2017. Odstartoval je slavnostní galavečer spojený s předáváním ocenění významným osobnostem města. Na podobě večera jste spolupracovali s režisérem Markem Dušákem. Jak tato spolupráce probíhala? Zůstáváte v kontaktu i do budoucna?
 
Marka jsem poznal poprvé v loňském roce, když se vše připravovalo. To setkání bylo skvělé a vůbec jeho osobnost mě nadchla. Moc rád ho poslouchám. On je skvělý televizní a filmový režisér a také producent. Má za sebou řadu projektů, třeba ve Vinohradském divadle. Spolupráce s opravdovým profesionálem pro nás byla velmi cenná a jiná než ostatní. Podle toho také večer vypadal. Moc bych si přál, aby nás práce zase někdy svedla dohromady. Jsme v kontaktu a máme nápady, tak třeba…
 
Pro veřejnost představovala ústřední část oslav středověká slavnost, která oživila hned několik lokalit v centru města. Proč jste zvolili zrovna toto pojetí oslav a jak dlouho zhruba trvaly přípravy na akci? Je možné, že obdobnou akci, byť třeba v menším měřítku, uvidíme i v dalších letech?
 
Příprava pilotní akce oslav byla dlouhá a náročná. Bylo potřeba prakticky uvažovat jak a kam umístit části programu. Protože na náměstí by se všechno nevešlo a nebylo by to ani komfortní pro návštěvníky. Nakonec jsme dospěli k myšlence propojení náměstí, areálu sv. Voršily a Zámeckého náměstí, tím se vytvořil jakýsi programový miniokruh. Ukázalo se, že myšlenka byla skvělá a jen domalovala atmosféru akce. Ano budeme i do budoucna uvažovat o propojení těchto krásných lokalit při kulturních akcích, a to i s dalšími subjekty.
 
Zákulisí příprav výročí bylo určitě hektické. Stalo se, že jste nestihli nějakou individuální akci či element oslav připravit? Jaké nápady musely zůstat v šuplíku "na příště"?
 
Byla to velká zatěžkávací zkouška. Hektických okamžiků bývá vždy hodně a tak tomu bylo i loni. Častokrát se stalo, že s tím měl člověk chuť praštit, když se nedaří. Očekávání byla veliká a nechcete zklamat. Myslím, že se nám ale zejména vyvrcholení oslav vydařilo a hromady pozitivních ohlasů budiž tou nejsladší odměnou. Pravda na něco již nezbylo sil a prostředků, třeba na velký koncert v rámci Slovenských dnů, přesto byl rok 2017 kulturně veliký a pestrobarevný.
 
Kdyby jsi měl vyzdvihnout jeden individuální moment, který pro tebe jakožto ředitele symbolizoval  výroční rok, jaký by to byl?
 
Jeden moment opravdu nedokážu vyzdvihnout. Zažili jsme spoustu silných zážitků. Jsem obecně rád, že se rok oslav vydařil a že jsem byl se svým týmem součástí něčeho, na co se bude rádo vzpomínat. Ukázali jsme, že i u nás „na konci světa“ umíme udělat velké věci.
 
Nový rok teprve začíná a spousta věcí je ještě ve stádiu příprav. Přeci jen – můžeš čtenářům alespoň částečně prozradit, na co se mohou těšit v letošním roce?
 
Určitě v letošním roce nevydechneme. Intenzivně pracujeme na kulturním kalendáři akcí a jeho náplni. Lidé se mohou těšit na akce tradiční, ale i akce s novou tváří či úplně nové. Protože máme hodně věcí rozpracovaných, ještě bych nerad prozradil úplně vše. Nicméně, čtenáři už nyní mohou nahlédnout do připravovaných akcí v sekci „připravujeme“ na našem webu www.mkzjes.cz. O ostatním dění se samozřejmě všichni s předstihem dozvědí.
 
Ptal se Jiří Janík
 

Novinky

Doporučujeme

J. J. RYBA - ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ

Koncerty

Pořádá Obec Mikulovice, ZUŠ Jeseník a SPU.  

ADVENTNÍ BENEFIČNÍ KONCERTY 2018

Koncerty

2.12. - První z benefičních koncertů pro Azylový dům v Jeseníku zahájí sbor Radost z Bělé p. Pradědem. ...

SOS XMAS 2018

Koncerty

Pokud máš rád/a hudbu, tak nesmíš chybět na SOS Xmas. Tato zimní varianta SOS-festivalu přináší opět zajímavou a ...

Podporují nás

Naše weby

Partneři